iPhone’unuzu Kaybederseniz Yapmanız Gerekenler

iphone-5_lost-stolen-recover-find-Optimizedİnsanların her gün mobil cihazlarını kaybetmesi aslında pek da sıra dışı bir durum değil. Büyük ihtimalle, geçtiğimiz haftalarda iPhone’unu kaybetmiş birini tanıyorsunuzdur. Bu durumu göz önünde bulundurduğunuzda, kendinize sormanız gereken en doğal soru kıymetli iPhone’unuzu kaybettiğinizde – kaybederseniz değil – ne yapmanız gerektiği olacak.

İçindeki bilgiler!

Günlük hayatımızı mobil cihazlarımız üzerinden yaşadığımız fikri oldukça yaygın bir bakış açısı ancak iPhone’larımızı kaybettiğimizde ve onunla birlikte içindeki tüm hassas bilgiler de kaybolduğunda ciddi bir problem ortaya çıkıyor. Örneğin, kredi kartı bilgilerinizi kaybedebilirsiniz. Sonrasında da kredi kartını iptal ettirme ve yeni bir kredi kartı çıkarma zahmetiyle uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Karşılaşabileceğiniz bir başka sorun ise kayıtlı kişilerden fotoğraflara kadar telefonunuzda bulunan daha bir sürü megabayt dolusu bilginin kaybolmasıdır.

Ne yapmalısınız?

Çaldırdığınız ya da kaybettiğiniz cihazdaki bilgileri dileğiniz zaman uzaktan silebilirsiniz, özellikle de telefona jailbreak yapılmışsa. Bunu, iTunes hesabınıza giriş yaparak ve gerekli prosedürü izleyerek kolayca yapabilirsiniz. Ancak bu işlem cihazı bulmayacak, yalnızca iPhone’da yer alan tüm hassas bilgileri silecektir. Amacınız iPhone’unuzu bulmaksa, göz önünde bulundurabileceğiniz başka birkaç seçenek daha var. Mesela, popüler find my iPhone uygulaması çoğu zaman oldukça etkili bir şekilde çalışıyor.

Find my iPhone alternatifleri?

Find my iPhone uygulamalarını kullanma şansınız olduysa, uygulamanın cihazın konumunu belirlerken o kadar da kesin ve hatasız çalışmadığını fark etmişsinizdir. İşte bu yüzden dünya çapındaki bir çok yazılım uzmanı, iPhone’unuzun konumunu kesin olarak belirleyebilecek MSPY gibi bir yazılım geliştirdi (jailbreak yapılmamış olsa bile). O yüzden alternatiflere istediğiniz gibi göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *