Jailbreak Yapmaya Değer Mi: iPhone

iPhone’u olan herkes, jailbreaking’in ne olduğunu bilir. Bu, kullanıcının cihazın ana yazılımına erişmesini sağlayan bir süreçtir. Kullanıcının cihaza bir dizi sistem ayarı yüklemesine ve bu sayede de iPhone’un çekirdek işletim sisteminde değişiklikler yapmasına izin verir. Söylemeye gerek yok ama, piyasada herhangi bir iPhone’u takip etmek için tasarlamış olan mSpy’dan, kullanıcının iPhone’unun genel görünümünü değiştirmesine imkân sağlayan springtomize’a kadar bir sürü sözde ince ayar uygulaması bulunuyor.

Ne kaybedeceğim?

Apple California jailbreak’e izin vermediği için, şirket politikası gereği jailbreak yapılmış tüm cihazlar garanti kapsamının dışında kalıyor. Bu yüzden de, ileride iPhone’unuza bir şey olması durumunda bozulan telefonunuzun yerine yenisini alma hakkına sahip olamıyorsunuz. Ancak bununla birlikte şunu da bilmelisiniz: Jailbreak, daha önce jailbreak yapıldığını gösteren izleri de yok ederek telefondan kaldırılabiliyor.

iPhone’uma jailbreak yapmama değer mi?

Tüm bu gerçekleri dikkate aldığınızda, iPhone’unuza jailbreakjailbreak yapmaya değiyor. Daha önce belirttiğimiz gibi, iPhone’unuzun başına bir şey gelse bile jailbreak’i kaldırabilir ve iCihazınızı yeniden garanti kapsamına sokabilirsiniz. Ve her şeyden önce, jailbreak ’in faydaları gerçekten hayret verici. Telefonunuza yükleyebileceğiniz ve internet üzerinden bulabileceğiniz sistem ayarı uygulamalarının sayısı (bunlar özellikle gençler arasında popüler) artık milyonları aşıyor. Dolayısıyla, her gün iPhone kullanan biri olarak, hoşunuza gidecek bir şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Jailbreak ile güvenlik düzeyimi artırabilir miyim?

Evet, yapabilirsiniz! iPhone’un kendisi birçok entegre güvenlik özelliğine sahip ancak MSPY gibi kesin ve eksiksiz GPS takip uygulamasına benzer daha birçok uygulama da indirilebiliyor. Yani, iPhone’unuzu çaldırsanız bile, onu nerede arayacağınızı öğrenebiliyorsunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *